
Resultatet av mellomoppgjøret LO NHO
Avtalen som er forhandlet fram er generell og felles for alle LO-forbund som har tariffavtaler med NHO. Det vil derfor være ulikt hvordan tilleggene tas inn i de ulike tariffavtalene.
For NSOFs del blir det avtalte kronetillegget på 7,50 per time lagt til på de sentrale minstelønnssatsene i overenskomstene. Dette vil utgjøre at satsene økes med kr 1 219 kr per måned. Den samme kronesatsen legge på de lokale grunnhyresatsene.
Her kan du lese mer om resultatet LO har forhandlet fram. Resultatet har en lavtlønnsprofil, noe som betyr at det er avtalt ekstra tillegg til lavtlønte, og også ekstra til grupper som ikke har lokal forhandlingsrett.
For Norsk Sjøoffisersforbunds del omfattert oppgjøret passasjerskip i ferge- og lokalfart, bukseringsfartøy, skøytene i Redningsselskapet, lasteskip i kystfart og skoleskipene.
Lokale forhandlinger
Lokale forhandlinger var et hett tema under oppgjøret. Dette oppgjøret betyr at det er en mindre andel igjen til de lokale oppgjørene enn det som er vanlig, men det skal likevel føres lokale forhandlinger med rederiene innen september. Her gir det sentrale lønnsoppgjøret føringer, men det er også et viktig prinsipp for NSOF at de lokale forhandlingene føres med utgangspunkt i de fire kriterier; rederiets økonomi, produktivitet, fremtidsutsikter og konkurranseevne. Det er de tillitsvalgte i rederiene som forhandler lokalt og disse er kurset i forhandlinger og regnskapsforståelse før forhandlingene.
Rammen for oppgjøret er 5.2 %. Rammen beskriver samlet lønnsvekst, som er summen av lønnsglidning, overheng og lønnstillegg.
Oppdateringer om oppgjøret
25. apr. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
For NSOFs del blir det avtalte kronetillegget på 7,50 per time lagt til på de sentrale minstelønnssatsene i overenskomstene. Dette vil utgjøre at satsene økes med kr 1 219 kr per måned. Den samme kronesatsen legge på de lokale grunnhyresatsene. Les mer her
20. apr. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
I fire dager i april 2023 streiket 60 medlemmer av NSOF sammen med 23 000 andre medlemmer i LO-forbund. Dette er første gang NSOF har deltatt i en storstreik i LOs regi, og første gang på veldig lenge det har vært streik i forbindelse med et mellomoppgjør.
18. apr. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Medlemmer av Norsk Sjøoffisersforbund på 34 fergesamband organiserer nå streikevakt sammen med medlemmer av Norsk Sjømannsforbund. Vi står sammen for en rettferdig lønn. Les mer her.
17. apr. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Ca. 23 000 LO-medlemmer er i streik fra mandag kl. 06.00, herunder Norsk Sjøoffisersforbunds og Norsk Sjømannsforbund medlemmer på ca. 30 fergesamband. De berørte er informert direkte og NSOF holder tett kontakt med tillitsvalgte.
13. apr. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Meklingen i mellomoppgjøret LO-NHO starter fredag 14. april. Det er varslet streik for 23 000 medlemmer i ulike LO-forbund, inkludert medlemmer av NSOF på om lag 30 fergesamband.
31. mar. 2023
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
LO og NHO klarte ikke å bli enige i forhandlingene i årets mellomoppgjør. Oppgjøret går derfor til mekling etter påske.
Oppdateringer
14. mai 2025
Lønnsoppgjør
Cruise og passasjertrafikk
Mellomoppgjør kystrutene
31. mar. 2025
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Skoleskip
Meklingsstart mellomoppgjøret LO-NHO
14. mar. 2025
Lønnsoppgjør
Start for forhandlingene i mellomoppgjøret LO-NHO
13. jan. 2025
Lønnsoppgjør
Deepsea
Forhandlingene mellom Norsk Sjøoffisersforbund og Norges Rederiforbund om hovedoppgjøret for Nordisk NIS-avtale starter 13. januar.
15. nov. 2024
Lønnsoppgjør
Offshore service
Cruise og passasjertrafikk
Digitalt medlemsmøte etter NOR-oppgjøret. Les mer og meld deg på.
29. okt. 2024
Lønnsoppgjør
Offshore service
Cruise og passasjertrafikk
Aktiviteter
Forhandlingsstart hovedoppgjøret NOR - Norges Rederiforbund. Det er satt av to dager til forhandlingene. Les mer
29. okt. 2024
Lønnsoppgjør
Offshore service
Cruise og passasjertrafikk
Aktiviteter
Hovedoppgjøret NOR-NR starter
17. okt. 2024
Lønnsoppgjør
Tariffavtalen
Offshore
Aktiviteter
17. og 22. oktober holdes digitalte medlemsmøter om tariffoppgjøre i NOR NR-området. Les mer her.
18. sep. 2024
Lønnsoppgjør
Nærskipsfart/akvashipping
Hovedoppgjør fiskeri (Fiskebåt-avtalene) starter 18. september.
Aktuelt

Lønnsoppgjør
Cruise og passasjertrafikk
Kystruteoppgjøret i havn
Sjømannsorganisasjonene ble 14. mai enige med Norges Rederiforbund i mellomoppgjøret for NOR-registrerte passasjerskip i kystfart.

Medlemskap
Lønn
Viktig å vite om skattemeldingen
Pass på at du får riktige fradrag når du leverer skattemeldingen. Du trenger ikke dokumentasjon på betalt kontingent, du kan selv føre opp det du har betalt inn

Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Et lønnsoppgjør som sikrer kjøpekraften
LO og NHO er enige i årets lønnsoppgjør og unngår dermed streik. Lønnsoppgjøret har en ramme på 4,4 prosent i lønnsvekst. Den varslede streiken, som blant annet ville omfattet ferge- og lokalfarten, er dermed unngått.

Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Brudd i mellomoppgjøret LO NHO
LO har tirsdag 18. mars brutt lønnsforhandlingene med NHO i mellomoppgjøret 2025, og har samtidig varslet avtale- og plassoppsigelser for over 200 000 arbeidstakere. Dermed går lønnsoppgjøret videre til mekling hos Riksmekleren i slutten av mars.

HMS
Maritim næring
Ferge- og lokalfart
Varsler ny forskrift om batterisikkerhet
En ny forskrift om sikkerhet på batteridrevne ferger er under oppseiling. - Sjøfartsdirektoratet har forsøkt å dekke opp problemstillinger som vi har reist om vaktholdet på batteriferger, særlig når det gjelder praksis rundt sovende personell om bord når ferger ligger til kai.

Lønnsoppgjør
Deepsea
NIS-oppgjøret i havn
Sjømannsorganisasjonene og Norges Rederiforbund kom sent mandag kveld til enighet i Nordisk NIS-oppgjøret.

Lønnsoppgjør
Nærskipsfart og akvashipping
Maskiniststreik i havfiskeflåten
Ved meklingsfristen torsdag kveld ble det brudd i meklingen mellom Det norske maskinistforbund og Fiskebåt.