Tariffoppgjøret 2026: Alle har innflytelse
Jobber du i innenriksfarten, akvashipping eller nærskipsfarten får du nå invitasjon til å gi dine innspill til hva du mener må kreves i årets tariffoppgjør.
Jobber du i ferge- og lokalfarten, akvashipping eller nærskipsfart, DSO eller Havforskningen, har vi sendt deg en e-post med invitasjon til å være med å gi dine innspill. Jobber du utenriks eller offshore service, må du vente til sensommeren.
I begynnelsen av mars samles tillitsvalgte og forbundets ledelse for å forberede årets hovedoppgjør for flere tariffområder. Det er dette som kalles «tariffkonferansen». Tariffkonferansen gjennomgår og prioriterer alle innspill, krav og forslag til forbedringer av overenskomstene som har kommet inn siden forrige oppgjør.
Alle har innflytelse
I år er det hovedoppgjør. Det betyr at det ikke bare skal forhandles om lønnstillegg, men at vi også kan framsette krav knyttet til alle tillegg og ordninger som er beskrevet i overenskomsten. Overenskomsten har bestemmelser om blant annet seilingsperioder, ekstratjeneste, tjenestillegg, arbeidstid, pensjon og sosiale rettigheter.
I mars er det tariffkonferanser blant annet for ferge- og lokalfarten, akvashipping, DSO og nærskipsfarten. På konferansene velges medlemmer til forhandlingsutvalget som skal møte motparten i de ulike oppgjørene.
Det viktigste for tariffkonferansene er å finne ut hva som er viktigst å forbedre i hver enkelt tariffavtale på vegne av de medlemmene som har den avtalen.
Det er hvert enkelt medlem som er med å bestemme hvordan kravlista i forhandlingene skal se ut. Og prioriteringslistene er forskjellige for hvert tariffområde. Statistikken og innspillene gir svar som viser for eksempel
- Mener flertallet at bedre pensjon eller bedre velferdsordninger er viktigst?
- Hvor mange er villige til å akseptere litt lavere lønnsvekst for å få forbedringer i arbeidstidsordninger?
- Er det kommet til nye oppgaver, ordninger eller teknologi som gjør at nye bestemmelser bør inn i tariffavtalen, og er noe utdatert?
«Utenriksen» blir bedt om innspill til høsten
Tariffoppgjøret for utenriksfarten, NOR og senere NIS, starter i oktobernovember. Jobber du i offshore service eller deepsea, må du vente til sommeren før du blir invitert til å prioritere og gi dine innspill i en anonym undersøkelse. Men ikke vent – har du meninger, forslag, innspill eller spørsmål registrerer og svarer din tillitsvalgt og rådgiverne i NSOF fortløpende.
Om kartleggingene
Hvis du er medlem og bruker lenken vi har sendt deg, gir du dine innspill anonymt. Du kan velge å bare svare på avkrysningsspørsmålene, eller du kan skrive inn alle dine meninger.
Svarene sorteres per rederi, så din tillitsvalgt på tariffkonferansen vil få se ditt svar, men svarene er ikke knyttet til ditt navn eller epostadresse.
Siden undersøkelsen er anonym, får vi ikke svart på eventuelle ting du spør om i fritekstfeltene. Send en e-post til tariff@nsof.no hvis det er noe du vil ha svar på!
Har du ikke blitt bedt om innspill?
Hvis du ikke har fått invitasjon til å gi dine innspill, kan det skyldes at
- Du er ikke er registrert med riktig tariffavtale hos NSOF. Gå til "min side" for å oppdatere opplysningene dine og kontakt oss for å få undersøkelsen ettersendt
- Din tariffavtale skal ikke reforhandles før senere på året.
- Invitasjonen har ikke kommet fram til deg. Sjekk reklame- og søppelpostkassen i innboksen din. Avsender er Norsk Sjøoffisersforbund med en @innflytelse.sjooff.no-adresse.
- Din arbeidsplass eller din avtale er ikke en del av et tariffområde. Hvis din arbeidsplass ikke bruker en tariffavtale eller dere har en egen avtale bare for rederiet, må du kontakte din tillitsvalgt eller nsof.no for å gi innspill.
Oppdateringer
11. mar. 2026
Aktiviteter
Rigg/DSO
Lønnsoppgjør
DSO tariffkonferanse
20. jan. 2026
Lønnsoppgjør
Deepsea
Mellomoppgjør Nordisk NIS-avtalen
20. okt. 2025
Lønnsoppgjør
Offshore service
Aktiviteter
Mellomoppgjør NOR-området. Sjømannsorganisasjonene møter Norges Rederiforbund
09. sep. 2025
Lønnsoppgjør
Nærskipsfart og akvashipping
Aktiviteter
Sjømannsorganisasjonene møter Kystrederiene i mellomoppgjøret 2025
14. mai 2025
Lønnsoppgjør
Cruise og passasjertrafikk
Mellomoppgjør kystrutene
31. mar. 2025
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Skoleskip
Meklingsstart mellomoppgjøret LO-NHO
14. mar. 2025
Lønnsoppgjør
Start for forhandlingene i mellomoppgjøret LO-NHO
13. jan. 2025
Lønnsoppgjør
Deepsea
Forhandlingene mellom Norsk Sjøoffisersforbund og Norges Rederiforbund om hovedoppgjøret for Nordisk NIS-avtale starter 13. januar.
15. nov. 2024
Lønnsoppgjør
Offshore service
Cruise og passasjertrafikk
Digitalt medlemsmøte etter NOR-oppgjøret. Les mer og meld deg på.
Aktuelt
Lønnsoppgjør
Offshore service
Sammen inn i høstens hovedoppgjør
Når de tre sjømannsorganisasjonene går samlet inn i høstens hovedoppgjør, er alternative turnusordninger slik som 2-4, økonomisk trygghet og bedre balanse mellom arbeid og fritid blant de mest sentrale kravene.
Lønnsoppgjør
DSO
Flyterigg: Godt utfall av meklingen
DSO har oppnådd et svært godt resultat i årets hovedoppgjør med Norges Rederiforbund. Etter målrettet arbeid og krevende forhandlinger har vi sikret gjennomslag for flere sentrale krav som gir våre medlemmer økt kjøpekraft, bedre pensjon og sterkere anerkjennelse av kompetanse og utdanning.
Lønnsoppgjør
DSO
Varsler streik for flyterigg
DSO varsler streik på flyterigg. Meklingsfristen er midnatt torsdag.
Lønnsoppgjør
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Hovedoppgjøret for Hurtigbåt
Forhandlingene for medlemmer på hurtigbåt og ambulanse er fullført. DSO skal til mekling og fiskeriforhandlignene er utsatt.
Lønnsoppgjør
Offshore service
Deepsea
Cruise og passasjertrafikk
Prioriterer seilingsordninger høyest
Mer fri og fleksibilitet er hovedkravet fra medlemmene før høstens hovedoppgjør med Norges Rederiforbund.
Lønnsoppgjør
Cruise og passasjertrafikk
Et godt kystruteoppgjør med kraftig styrking av pensjon
Årets hovedoppgjør for NOR-registrerte passasjerskip i norsk kystfart ble et godt og framtidsrettet oppgjør for medlemmene.
Lønnsoppgjør
Ferge- og lokalfart
Skyss, bergning og tilbringertjeneste
Skoleskip
Enighet i hovedoppgjøret med NHO Sjøfart
Norsk Sjøoffisersforbund har kommet til enighet med NHO Sjøfart i hovedoppgjøret for ferge- og lokalfart, slep og buksering, Redningsselskapet og skoleskip.